Ліючки – село, центр сільської ради.
Розташоване за 30 км від районного центру м. Бровари. Найближча залізнична станція – Бровари. за 30 км.
Плоша населеного пункту – 1077.1 га.
Населення – 612 осіб.
Кількість дворів – 520.
День села – 28 серпня.
Геральдика с. Літочки затверджена рішенням сесії Літочківської сільської ради від 27 червня 1998 р. № 28.
Розташовані села Літочки та Соболівка на березі р. Рать (сучасна назва Любич). яка є притокою Десни.
Як відомо з писемних джерел. Літочки існували ще у 1482 р. Село було спалене татарами Менглі-Гірея і через це на 70 років звільнилося від сплати податків.
Про давні поселення на цій місцевості вказують археологічні знахідки. За 2 км на північний схід від Літочок розташовано городите Крем площею близько 30 га. На сьогодні висота вату – 5 м, ширина в підошві – 14 м. На території городища знайдено фрагменти кераміки, які датуються 4-2 тис. до н.е.
На теріпорії сії Літочківської сільської ради дослідником історії, жителем с. Соболівка Василем Васильовичем Онопрієнком. було знайдено знаряддя кам'яного віку: кам'яні сокири, прясла, розтирачі для зерна, скребки, свердлики. Згадані знахідки передано до постійно діючої експозиції Трипільського обласного краєзнавчого музею.
З 1726 р. по 1905 р. село належало до Остерського замку, до володінь родини київських полковників і сотників Солонин. У 1781 р. в селі налічувалося 28 хат (з них 10 козацьких і 18 селянських). 135 мешканців.
У 1900 р. побудовано однокупольну дерев'яну церкву, яку в 1937 р. переобладнано на зерносховище. Згодом її повністю розібрано, а на її місті побудовано Будинок куль- турн.
У 1906-1910 рр. столипінська реформа змусила великих землевласників почуватися невпевнено, тому пан Солонина, який мав близько 3 тис. десятин, почав віддавати свої землі селянам. У тон час були посаджені фруктові сади та збудовані декілька вітряків.
У 1930 р. в Літочках організували колгосп "Червоне село", до якого ввійшло 18 господарств.
Після Голодомору 1933 р., під час якого в селі померло близько 80 осіб, у колгосп вступило 98 % громадян.
У період Великої Вітчи зняної війни в селах Літочки та Соболівка регулярних частин німецької армії не було. її Літочках була створена поліцейська управа, яка підпорядковувалась до с. Пірново. шо розташоване за Десною.
Під час окупації 83 особи було вивезено на примусові роботи до Німеччини.
Влітку 1943 р. загін, який складався з поліцаїв, майже вшент спалив Літочки й Соболівку. Вціліло лише 5 хат. До 19 вересня 1943 р. німці залишили село без бою.
З фронту не повернулося 144 чоловіків – 106 жителів с. Літочки та 38 – с. Соболівка. Саме тому після визволення літочківці до 1949 р. жили в землянках, поступово відбудовуючи село.
У 1959 р. за кошти колгоспу в Літочках побудовано восьмирічну школу на 250 учнів, яка проіснувала до 1979 р., після чого була закрита з невідомих причин.
У період з 1963 р. до 1966 р. в селі споруджено ФП. Будинок культури з бібліотекою, два продовольчі, господарчий та промтоварний магазини, лазню, новий тракторний стан з майстернями. У Літках встановлено пам'ятник загиблим у роки Великої Вітчизняної війни воїнам. У Соболівці розпочато будівництво ферми на 1000 голів великої рогатої худоби. Ця ферма посідала перше місце за надоями молока.
У 2000 р. землі та майно колгоспу розпайовано між селянами. Нині землі орендують КСП "Десна-Агро" та ТОВ "Молочна компанія".
Серед нагороджених за доблесну працю жителів сіл Літочки та Соболівка: доярка Галина Степанівна Кмриченко – відзначена орденом Трудової Слави ПІ ступеня, доярка Уляна Григорівна Шандиба – орденом Трудового Червоного прапора, тракторист Микола Микитович Козел – орденом Трудового Червоного прапора, доярка Євдокія Іванівна Юхименко – орденом Трудового Червоного прапора, тракторист Олексій Корнійович Юхименко – орденом "Знак пошани", тракторист Василь Григорович Кириченко – орденом "Знак пошани", тракторист Василь Іванович Гайлак – орденом Трудового Червоного прапора.
Прокоментуй! on “СЕЛО ЛІТОЧКИ”
Leave a Comment