До нас, на Броварщину


Калиновий кущ

 

Калиновий кущ

В урочищі з поетичною назвою Калино­вий Кущ у 1928 р. було засновано поселення, яке назвали дещо стандартно — Калинівка.

На сходці громадян села Велика Димерка, тодішнього райцентру, було вирішено пере­селити частину сімей на нові добровільні ви­сілки, організувати соціалістичне село на лузі, в урочищі Калиновий кущ.

На узліссі, біля діючого клінкерного заво­ду, і виник соціалістичний колгоспний хутір. У 1930 р. тут створюється колгосп ім. Котовського.

Як і кожне село, Калинівка має свій переказ.

Димерці кажуть, що колись тут буяли великі зарості калинових кущів, навесні все узлісся ставало білим від калинового цвіту, а восени — червоним від калинових ягід. Коли пан продав ліс, зарості калинових кущів вирубали, залишилася лише пам'ять у назві урочища Калиновий Кущ.

Перед війною в Калинівці нараховували 101 селянський двір. З 1927 р. в селі працював Заліський цегельний завод; який вико­ристовував поклади місцевої будівельної глини.'

У І966 р. на узліссі, на краю Калинівки, встановили монумент на місці боїв 194Ї р. Його присвячено солдатам охоронного полку НКВС і київським ополченцям. Цей монумент біля дороги часто подають туристичні довідники. Але то не справжній слід історії, а тільки брежнєвський символ часу.

А могили солдатів, які полягли в тих боях, знаходяться в сусідніх селах — Переможці, Скибині, Красилівці. Найбільша братська могила полеглих у 1941 р. в Скибині.

Бої в районі Скибина—Калинівки не були значними. Та саме з цього рубежа починалася забута і не описана київська битва. Це найбільша поразка і трагедія київського оточення, київського котла — 600 тис. тільки полонених солдатів.2 А ще були жертви серед військових і цивільного населення, яке пробивалося з Києва на схід і не пробилося. Ця трагедія за наслідками схожа з голодомором. Але немає жалобного монумента українській трагедії, скорботного монумента Київській битві. Нема їх, як нема поки що і правди про ті дні. Ще не розкрита. Нехай монументом їм буде калинове поле.

 

Ще в 1968 р. в Калинівці проживав лише 831 житель, а зараз уже тисячі. Модерне селище при комбінаті, сучасні будинки, сучасна школа, все це є в Калинівці — нема лише калинових кущів. А червона калина — то один із наших древніх символів — знак Перунової квітки, Перунової вітки. Калиновий кущ — дівчина- калина.

Прокоментуй! on “Калиновий кущ”

Leave a Comment

444