До нас, на Броварщину


Ліси Броварщини

Мішаний лісМальовничий і благодатний наш Броварський край. Однією з унікальних його особливостей є те, що він оточений дивовижної краси хвойними та мішаними лісами, які завжди мали величезне значення для його історії, життя та розвитку. Первісні люди шукали в ньому прихисту та поживи. Ліси захищали людей в часи негоди, ховали в своїх нетрях від ворогів, давали будівельний матеріал, паливо, істотно вплинули на розвиток культури, з лісом пов’язано безліч переказів і легенд. Згадаймо Солов’я-розбійника, який ховався в лісі, наводячи страх на тих, хто мандрував броварським шляхом. Броварський ліс є джерелом пізнання духовних і культурних цінностей, джерелом знань, краси, здоров’я та радості. Тому наші земляки так люблять спілкуватися з природою, яка дарує їм бадьорість, наснагу, робить життєрадісними.

Ліс служить джерелом сировини для багатьох галузей народного господарства, сприяє збереженню повноводності річок, пом’якшує клімат, очищає повітря. Тут легко дихається, зникає втома, збільшуються сили. У навколишніх лісах побудовані оздоровчі табори, пансіонати.

Загальна площа Броварського лісництва, що входить до складу Дарницького лісопаркового господарства, становить 4574 га. Воно розташоване на територіях Деснянського (в м. Києві) та Броварського адміністративних районів. За рослинним районуванням територія наших лісів належить до зони Прилісся. Переважають типи ґрунтів: дерново-підзолисті, лугові та болотні. Ґрунтові води залягають на глибині 3 — 4 м. Ліси Броварського лісництва віднесені до першої групи і входять до складу зеленої зони Києва.

Флора і фауна лісів Броварського лісництва дуже різноманітна: ростуть дуб звичайний, дуб червоний, сосна звичайна, сосна кримська, модрина європейська, береза повисла, липа дрібнолиста, вільха чорна, клен гостролистий, клен срібнолистий, тополі канадська та чорна, горіх маньчжурський та інші. Основною породою є сосна звичайна.

Наші предки поклонялися природі, обожнювали її. їх вражали краса, велич, сила і довговічність дубів-велетнів. Вони відчували страх у лісових хащах, де на них чатувало стільки несподіванок: хижих звірів, гадюк. Особливо тривожно було під час бурі, коли могутні дерева шуміли, тріщало гілля, кричали наполохані сови. Предки помітили, що в розлогий дуб блискавка влучає частіше, ніж в інші дерева, залишаючи відмітину, що проходила по стовбуру до самого низу; та він виживав, отож наділили це дерево особливою силою, вважали його символом величі, могутності, краси. Не випадково в народних піснях кремезних сміливців порівнювали із зеленим дубом.

Наша сосна належить до хвойних вічнозелених дерев. Вона дає назву великому роду пінус і має латинську назву «пінус сільвестріс» («пінус» — скеля, «сільвестріс» — лісова). На багатих і вологих ґрунтах сосна має потужне стрижневе коріння завдовжки до 6 м. Такій сосні не страшні ніякі вітри. її хвоя вкрита непроникною для води плівкою. Мікроскопічні отвори у великій кількості розкидані по поверхні хвоїнок, щільно закриті й запечатані воском, тому фізичне випаровування вологи мінімальне.

Сосна довговічна, живе до 300 років, а інколи і до 500, як правило, у 130 — 180-річному віці її деревину вражає гриб — соснова губка. Вік сосни можна визначити за річними кільцями, що добре проглядаються на пеньку. Ці кільця містять багато інформації: якою була погода у минулому, чи страждали зелені насадження від посухи, чи навпаки, вологи було вдосталь. У посушливі роки річні кільця вужчі, ніж у сприятливі.

Існує спеціальна наука — дендрохронологія, яка вивчає подібні явища. її дані широко використовуються кліматологами, археологами та іншими спеціаліста.

Ліс — справжня «комора здоров’я». У Броварському районі він багатий на різноманітні лікарські рослини. Зокрема, нашим землякам відомі цілющі властивості чистотілу лікарського, конвалія травневої, вереску, мати-й-мачухи, материнки, валеріани, собачої кропиви та інших рослин, які можна знайти у лісі.

Населення збирає багато різноманітних ягід: суницю, ожину, малину, горобину, шовковицю, черешню, шипшину, а також горіхи, гриби. Серед грибів найбільше цінують білі, маслюки, опеньки, піддубники, підберезовики, рижики, зеленки, польські, грузді.

Фауна лісів Броварщини представлена багатьма видами тварин та птахів. Тут знайшли свою ситу домівку лосі, дикі кабани, косулі, зайці, білки, солов’ї, | дрозди, дятли, сороки, ворони.

Ліс — усього три літери, а насправді — це цілий світ. Світ прекрасний, загадковий, щедрий, величний та могутній. І Він може вистояти перед багатьма стихіями. Та перед людиною він безсилий. І стискається серце, коли заходиш до лісу і під ногами бачиш випалену траву. Що це, пожежа? Ні. Просто хтось не загасив багаття або навмисне випалив траву. Поруч — кущі з обламаним гіллям, понівечені дерева, зруйнований мурашник… Недаремно говорять: немає лісу без культури і немає культури без лісу. Ліс — наше багатство. А чи всі знають, І скільки коштів витрачається на збереження та відновлення лісу? Дуже багато. Пам’ятайте про це, коли стаєте під крони зеленого світу.

Віктор Тимошенко,
лісничий Броварського лісництва

Прокоментуй! on “Ліси Броварщини”

Leave a Comment

444