До нас, на Броварщину


Залісся

 

 

Броварський краєзнавець Дмитро Гамалій писав, що на місці хутора Залісся в сиву давнину стояло укріп­лення серед лісів, яке згадується в архівних документах за 1475 р.1 Якщо це справді так, то Залісся — одне з найдавніших поселень, що також відноситься до княжих часів. Правда й те, що ще недавно Залісся не могло бути за лісом, а було серед лісу. В середні віки ліси підступали й до Богданівки, і до Димерки. Що тут колись було? Майдан-смолокурня чи билинна застава Солов'я-розбійника?

Сучасне поселення на цьому місці виникло теж досить давно. Ще в часи кріпацтва в 1858 р. тут були 4 постоялі двори ("постоялки") і поштова станція, проживало 32 чоловіки і 13 жінок.2 Чоловіче населення переважно займалося перевезенням подорожуючих по поштовій дорозі. Спочатку "вожчитш" наїжджали в Україну з Московщини і стояли на "постоялках". А тримали "постоялки", як правило, євреї. Перед революцією згадується власник "постоялки" Янкель.

Заселялося Залісся жителями Семиполок і Богданівки (Василенко, Грамак, Нежданов, Бобко, Теплюк). Очевидно, ці люди служили і раніше на поштових станціях. У 1850 р. калитянська і богданівська станції мали по 36 коней. А броварська — 45 коней. А вже в 1862 р. після будівництва Санкт-Петербурзького шосе семиполківська і заліська станції мали по 75 коней, а броварська — 105.1 Як видно з кількості коней, рух на поштовій дорозі був досить інтенсивним. Заліська поштова станція була типовою. Наприклад, семиполківська станція мала 5 дворів і 47 чоловік.

Після відкриття шосейної дороги в 1861 р., Залісся остаточно формується як поселення при дорозі. У 1897 р. тут уже зафіксовано 20 дворів і 83 жителі.' Назву поселенню дали, очевидно, жителі старого села і волосного містечка Семиполок, тієї його частини, що називається Кривий Ріг, для яких поштова станція була за лісом, за Боровицею.

Згідно з даними останнього перепису, в Заліссі нараховується 676 жителів. За величиною село посідає 25-те місце в районі. Але сюди включено і жителів заліського лісопромислового господарства і Броварського допоміжного господарства. Тут же функціонує дільниця управління шосейних доріг.

 

У наш час Залісся дало назву одному з найбільших в Україні заповідних господарств — Заліському.

Прокоментуй! on “Залісся”

Leave a Comment

444